Житомирщина: Заслужена першість

Ukraine
Ответить
News
Сообщения: 2113
Зарегистрирован: 10 июн 2014 20:49

Житомирщина: Заслужена першість

Сообщение News » 07 сен 2014 13:10

Житомирщина: Заслужена першість

Вийшло у світ восьме видання Регіонального формуляра лікарських засобів Житомирської області, яке містить інформацію щодо раціонального призначення та використання лікарських засобів з урахуванням ефективності, безпеки та економічної доцільності їх застосування при медикаментозному лікуванні хвороб та станів.
— Житомирщина має багаторічний досвід впровадження формулярної системи — вона набагато раніше за інші регіони країни започаткувала введення лікарського формуляра, адже ще в 2000 році саме в нашій області був виданий перший в Україні формуляр, і саме його брали за основу при розробці Державного формуляра. Тож у цьому плані ми йдемо попереду всієї загальної системи охорони здоров’я, — констатує директор департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації Олександр Торбас. — Восьме видання Регіонального формуляра лікарських засобів Житомирської області вийшло у вигляді переліку міжнародних непатентованих назв лікарських засобів з урахуванням чинних галузевих стандартів і протоколів медичної допомоги та наявних ресурсів.
Регіональний формуляр містить вісімнадцять загальних розділів та додатки, загальна інформація включає рекомендації щодо користування ним. Розділи структуровані за групами лікарських засобів, котрі застосовуються в медикаментозному лікуванні хвороб та станів відповідного напрямку медицини, в яких переважає консервативна терапія.
У зв’язку з діяльністю в області благодійної організації «Лікарняна каса Житомирської області», яка є суттєвим джерелом позабюджетного фінансування галузі охорони здоров’я Житомирщини, до формуляра включені засоби, що можуть закуповуватися за рахунок коштів цієї організації. Перегляд та оновлення формуляра здійснювались на основі шостого випуску Державного формуляра лікарських засобів (який, до речі, експертами ВООЗ визнаний одним із найкращих на теренах СНД) та відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я щодо створення Національного формуляра, Наказу МОЗ України від 22.07.2009 р. №529 «Про створення формулярної системи забезпечення лікарськими засобами закладів охорони здоров’я» та Наказу ДОЗ Житомирської облдержадміністрації від 18.06.2013 р. №506 «Про восьме видання лікарського формуляра».
ВЗ Створення такого вагомого документа потребує зусиль багатьох високопрофесійних фахівців медичної галузі області — хто над ним працював?
— Восьме видання Регіонального формуляра лікарських засобів Житомирської області розроблене формулярним комітетом департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації під керівництвом заступника директора департаменту охорони здоров’я ОДА, начальника управління організації медичної допомоги населенню та медицини катастроф Валентини Олегівни Грищук. В комітет входять головні та позаштатні спеціалісти департаменту охорони здоров’я. Новий формуляр — це результат їхніх напрацювань, саме вони вносили пропозиції з його наповнення відповідними медикаментами, які мають доказову базу, та виключення неефективних, другорядних лікарських засобів (постійний моніторинг використання лікарських засобів засвідчив, що частка витрат на закупівлю другорядних препаратів наразі становить до 23%).
ВЗ Формулярна система, насамперед, має базуватись на критеріях доказовості…
— Так, адже вона є механізмом забезпечення доцільності призначення та застосування лікарських засобів у медичній практиці. Тому метою розробки регіонального формуляра (до речі, ще з його першого номера) було впровадження основного принципу раціональної фармакотерапії — безпечного, ефективного, уніфікованого та раціонального застосування ліків. Відтак це дозволить покращити якість медичної допомоги (підвищить її клінічну ефективність) та оптимізувати використання лікарських засобів у закладах охорони здоров’я (тобто сприятиме економії ресурсів). Я вважаю, що, створюючи новий, восьмий, формуляр, ми вирішили основне завдання: визначили найефективніші лікарські засоби з урахуванням структури патології та економії матеріальних ресурсів за рахунок включення до формуляра оптимальних (щодо ефективності та безпеки) і найменш витратних лікарських засобів.
ВЗ Чи має він якісь особливості, відмінні від попередніх видань?
— Останнє видання лікарського формуляра, на мою думку, найраціональніше, адже містить майже 900 життєво необхідних препаратів із доведеною клінічною ефективністю і носить обмежуючий характер — тобто дозволяє використовувати тільки ті ліки, котрі входять до списку.
ВЗ А яким чином складали цей список?
— Згідно з порядком розгляду фармакотерапевтичних груп і окремих лікарських засобів щодо включення до регіонального формуляра було проведено аналізи: статистичних даних про поширеність захворювань в області; медичних стандартів, уніфікованих клінічних протоколів медичної допомоги; попередньої діяльності закладів охорони здоров’я та результатів лікування у цих закладах; їх інформації про безпеку лікарських засобів; результатів моніторингу ефективності та безпеки лікарських засобів у стаціонарах.
Результати аналізів були співставлені — відтак ми змогли обґрунтувати включення до формуляра кожного з лікарських засобів. Також проаналізували пропозиції та зауваження лікарів і пацієнтів щодо включення (або виключення) тих чи інших запропонованих лікарських засобів уже після оприлюднення проекту регіонального формуляра.
ВЗ До речі, цікаво — які препарати (досі поширені у застосуванні) були вилучені з нового формуляра?
— З нового видання формуляра вилучили, зокрема, такі лікарські засоби, як: «Актовегін», «L-лізину есцинат®», «Кортексин®», есенціальні фосфоліпіди, «Мукосат», «Церебролізин®» та ряд інших, що не мають належної доказової бази. Змушений констатувати, що спочатку це викликало неоднозначну реакцію як серед медпрацівників та пацієнтів, так і, зрозуміло, серед виробників. Звісно, кожен має право на свою думку, але під час прийняття рішення ми повинні керуватися не нашими бажаннями, а доказовими публікаціями, котрі мають вагу в усьому світі. Цей фактор у роботі над новим формуляром був найголовнішим. У щотижневику «Аптека» наводяться дані, що за підсумками першого кварталу цього року в топ-листі за обсягами аптечних продажів у більшості областей країни перші місця посідають «Актовегін», «Кодтерпін ІС®», «Ессенціалє®», «Фармацитрон» (вказані лікарські засоби не мають доказової бази), в той час як у нашій області — «Серетидтм», «Кардіомагніл» — препарати, що доказово впливають на перебіг захворювання, покращення стану пацієнтів. Отже, можна зазначити, що в нашій області чітко прослідковується вплив формулярної системи на формування структури аптечних продажів лікарських засобів. Пацієнти витрачають власні кошти на ліки, які дійсно впливають на перебіг захворювання.
ВЗ Тобто можна передбачити, що з упровадженням нового регіонального формуляра якість та безпека надання медичної допомоги поліпшаться?
— Без сумнівів, адже призначатимуться лікарські засоби саме з доведеною ефективністю.
Я хочу наголосити на тому, що у відповідній статті Закону України «Основи Законодавства про охорону здоров’я» лікарський формуляр розглядається як складова системи галузевих стандартів у сфері охорони здоров’я, додержання яких є обов’язковим для всіх закладів охорони здоров’я. Відтак обов’язковим є застосування включених до формуляра препаратів, які, крім згаданого вже фактора доведеної ефективності та безпечності, є ще й найбільш економічно прийнятними.
Використання лікарського формуляра дозволяє скоротити термін лікування, зокрема, термін перебування пацієнтів у цілодобовому стаціонарі, зменшити кількість випадків побічних дій лікарських засобів та лікарських помилок. Тобто дотримання формулярної системи та протоколів лікування є безумовним — і я на цьому наголошую — для кожного практикуючого лікаря. Треба наближатись нарешті до загальновизнаних пріоритетів — тим паче зараз, коли ми робимо поступи до європейських цінностей. Відповідно, ми повинні дбати і про європейські стандарти в наданні медичної допомоги — саме на них ми й орієнтувалися в нашому новому регіональному формулярі. На цьому я хочу наголосити.
Електронна версія восьмого видання регіонального формуляра лікарських засобів розміщена на сайті департаменту охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації в розділі «Якість медичного обслуговування». Сподіваюся, що оновлений формуляр стане необхідним інструментом у роботі широкого кола лікарів Житомирщини, адже він передбачений для зас­тосування лікарями всіх спеціальностей.
Вікторія ПАЛАМАРЧУК, власкор «ВЗ», м. Житомир

Ответить

Вернуться в «Украина»