Пацієнтські організації: введення ПДВ на лікарські засоби — це знущання над хворими

Ukraine
Ответить
News
Сообщения: 2113
Зарегистрирован: 10 июн 2014 20:49

Пацієнтські організації: введення ПДВ на лікарські засоби — це знущання над хворими

Сообщение News » 08 июл 2014 19:30

Пацієнтські організації: введення ПДВ на лікарські засоби — це знущання над хворими

7 квітня 2014 р. у приміщенні Українського кризового медіа-центру відбувся брифінг, під час якого обговорювався лист Міністерства доходів і зборів України про митне оформлення товарів від 04. 04. 2014 р. та ситуація, що виникла у зв’язку з набуттям чинності Законом України від 27.03.2014 р. № 1166-VІІ «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі — закон № 1166-VІІ).
Нагадаємо, що 4 квітня 2014 р. Міністерство доходів і зборів України направило територіальним органам лист з роз’ясненням про адміністрування податку на додану вартість (ПДВ) та введення податкового обліку операцій з постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення. Відповідно до цього документа оподаткування ПДВ при ввезені названої продукції на митну територію України має здійснюватися на загальних підставах за ставкою 20%. Слід зазначити, що у законі № 1166-VІІ ПДВ на операції з постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення передбачено в розмірі 7%.
Олег Мацех, представник громадянської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ», власник компанії, яка здійснює торгівлю медичним обладнанням, наголосив, що підвищення ставки ПДВ на операції з постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення з 7 до 20% слід вважати не законним.
За його словами, від листа Міністерства доходів і зборів України в один день почало «лихоманити» весь ринок. О. Мацех повідомив, що вже з 4 квітня працівники Львівської митниці розмитнюють товар за ставкою ПДВ у 20%, посилаючись на цей документ. «З того часу товар не розмитнюється і залишається на митному складі. Отже, постачальники несуть прямі збитки. Незрозуміло, чому постачальники повинні враховувати ставку ПДВ у 20%, якщо в законі № 1166-VІІ йшлося про запровадження ПДВ у 7%?», — зауважив доповідач.
Крім того, О. Мацех зазначив, що таким нововведенням завдається шкода не тільки бізнесу, а й усім українцям: «ПДВ на лікарські засоби, без сумнівів, приведе до зниження доступності лікарських засобів для значної кількості громадян України».
«На прикладі високовартісних онкологічних препаратів, які пацієнти змушені придбавати за власні кошти, підвищення їх ціни навіть на 7% суттєво позначиться на вартості лікування. Саме тому наша організація наполягає на поверненні нульової ставки та притягненні до відповідальності осіб, що причетні до виникнення критичної ситуації на фармацевтичному ринку. Зокрема ми вимагаємо відставки Ігоря Білоуса, першого заступника міністра доходів і зборів України», — підкреслив доповідач.
Також він зазначив, що потрібно надати українському бізнесу можливість розвиватися та припинити практику ухвалення законів, які шкодять здоров’ю громадян.
Дмитро Шерембей, голова Благодійного фонду (БФ) «Пацієнти України», повідомив, що життя хворих безпосередньо залежить від рішень влади щодо системи охорони здоров’я, зокрема це стосується доступності лікарських засобів. За підрахунками БФ «Пацієнти України», в нашій країні щодня від нестачі ліків помирають більше ніж 1600 людей, це майже 600 тис. українців на рік, яких можливо було б врятувати, підтримавши пропозиції пацієнтських організацій.
«Вочевидь, після прийняття закону № 1166-VІІ 16 млн важкохворих у нашій країні опинилися перед загрозою смерті, тому що без медикаментів багато з них не проживуть і дня. Від їх імені звертаюся до представників нашої влади із вимогою припинити експериментувати на здоров’ї українців!», — зауважив Д. Шерембей.
Він підкреслив, що кожна людина повинна мати змогу, прийшовши до лікарні, отримати необхідні ліки та спокійно жити далі. Також доповідач зазначив, що БФ «Пацієнти України» збирається вимагати від діючої влади відмінити закони, які ускладнюють життя пацієнтів, профінансувати всі програми лікування, а також прийняти рішення, які стосуються доступності лікарських засобів, за згоди пацієнтських організацій.
«Адміністративні й політичні ініціативи не повинні перешкоджати лікуванню громадян України, незалежно від економічних обставин або кризової ситуації в країні. Адже намагатися заощадити або заробити за рахунок здоров’я українців — неприпустимо! Люди виживають, коли в них є така можливість, і помирають, коли таку можливість у них забирають!», — наголосив Д. Шерембей.
На його думку, всі проекти, які передбачають підвищення вартості лікарських засобів, позбавляють людей життя. Він запропонував представникам КМУ і Верховної Ради України завітати до будь-якої онкологічної лікарні Києва та особисто переконатися, що жодна людина не отримує на сьогодні безкоштовного лікування. «Складається таке враження, що влада свідомо і послідовно вбиває пацієнтів в Україні своїми рішеннями!» — підкреслив голова БФ «Пацієнти України».
Зі слів Дмитра Куценка, виконавчого директора Всеукраїнського об’єднання малого та середнього бізнесу «Фортеця», закон № 1166-VІІ вносить зміни до п. «в» ст. 193.1. Податкового кодексу України та встановлює ставку ПДВ на операції з постачання лікарських засобів і виробів медичного призначення у розмірі 7%. «Але 4 квітня 2014 р. Міністерство доходів і зборів України своїм листом фактично самостійно змінило ставку (з 7% на 20%). Ці зміни, безумовно, призведуть до підвищення цін та дефіциту лікарських засобів і виробів медичного призначення на території України», — зауважив доповідач.
Слід зазначити, що згідно з законодавством України встановлювати податкові ставки, скасовувати чи змінювати їх може лише законодавчий орган, тобто парламент.
Відповідаючи на запитання про розмір очікуваного росту цін, Д. Куценко зазначив, що таке різке збільшення ставки ПДВ на лікарські засоби та вироби медичного призначення може бути причиною зростання цін на 80%. Залишається відкритим запитання, чи витримає ці зміни споживач, заробітна платня якого не зростає так швидко, щоб спокійно витримати таке підвищення цін на ліки?
Яна Савчук, представник Всеукраїнського благодійного фонду «Запорука», основна діяльність якого — це збір коштів на лікування онкохворих дітей, — звернула увагу присутніх на копії рахунків на лікарські засоби для однієї з онкохворих. «Зібравши до 1 квітня 2014 р. кошти на оплату рахунку за медикаменти, які потрібні для лікування на найближчі 4 міс для цієї дитини, фонд планував сплатити 30 тис. грн. Але сьогодні у зв’язку зі зміною курсу валюти та нововведеннями щодо ПДВ ми отримали рахунок понад 40 тис. грн.», — зазначила доповідач.
На думку експертів, найбільше постраждає споживач, який придбаває медикаменти за власні кошти. Таке регулювання призведе до значного підвищення цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення, що вже зростають пропорційно до рівня девальвації національної валюти.
Також ситуація, що виникла, негативно позначиться на хворих, для яких лікарські засоби закуповуються за державний рахунок. Адже кошти, які були заплановані в цьому році, відповідають минулорічним показникам, а в цьому році за ті самі кошти держава зможе закупити медикаментів на 40% менше.
Отже, якщо до зростання цін (від 30 до 50%), яке слід очікувати від девальвації гривні, додати введений ПДВ у 7% (а тим більше у 20%), то ціни можуть зрости на 70–80%.

Ответить

Вернуться в «Украина»