Фармацевтичні ігри ціною в людські життя

Ответить
News
Сообщения: 2113
Зарегистрирован: 10 июн 2014 20:49

Фармацевтичні ігри ціною в людські життя

Сообщение News » 23 авг 2014 10:18

Фармацевтичні ігри ціною в людські життя

Як свідчить статистика, кожен шостий громадянин нашої країни відмовляється від лікування через високу вартість медикаментів. Утім цьогоріч ця статистика може стати ще більш негативною. Адже ціни на медичні препарати підскочили чи не удвічі. Нічого подібного в Україні не було за всі роки її незалежності: колосальне зростання цін на ліки за останні 2–3 місяці в поєднанні з можливим колапсом медикаментозного забезпечення країни може неминуче призвести до збільшення кількості хворих і підвищення рівня смертності.
Причини та наслідки
Серед причин, що спровокували подорожчання ліків, фахівці виділяють кілька основних. Насамперед на ціноутворення вплинуло знецінення національної валюти. За даними Антимонопольного комітету, на сьогодні частка імпортних лікарських засобів становить понад 70% від загального обсягу реалізованих в Україні. Тож вітчизняний фармацевтичний ринок безпосередньо залежить від коливань курсів валют, що позначається на роздрібній ціні медпрепаратів для кінцевих споживачів.
Другим після обвалу гривні чинником, що призвів до зростання цін на медпрепарати, стало запровадження на них ПДВ з 1 квітня 2014 року. Як вже писала «Вечірка», це додало до вартості близько 15%.
З моменту набрання чинності 1 жовтня 1997 року Закону України «Про податок на додану вартість» поставки лікарських препаратів та медичних виробів ніколи не обкладалися ПДВ. Це було пов’язано з тим, що Україна – єдина держава в Європі, де не введено обов’язкове медичне страхування та реімбурсація (механізм компенсації вартості ліків). Таким чином, якщо в європейських країнах при купівлі ліків пацієнт платить 5–40% від їх вартості, то у нас – практично завжди (крім кількох винятків) повну вартість. Нині ж антикризові заходи дісталися ринку фармацевтичних препаратів у вигляді ще одного податку. Окрім того, продовжується зростання цін на бензин і дизпаливо, а це своєю чергою збільшує транспортні витрати, що також позначається на вартості ліків.
За таких умов у зону особливого ризику потрапили лікарські засоби і медичні вироби, ціни на які підлягають державному регулюванню. Нині їх імпорт взагалі став економічно недоцільним. Під загрозою повного зникнення опинилося понад 100 фармакотерапевтичних класів життєво необхідних препаратів, що застосовуються і при госпітальному лікуванні пацієнтів.
Прогнози та перспективи
На черговому засіданні Кабміну міністерству охорони здоров’я було доручено здійснювати спільний контроль за ситуацією, міністерству економіки (через Державну цінову інспекцію) – контроль за виконанням постанови про державне регулювання цін на медичні препарати, плюс намічено проведення детальної перевірки аптек при лікарнях. Першим відреагував Антимонопольний комітет, того ж дня ініціювавши дослідження ринків роздрібної торгівлі лікарськими засобами у зв’язку з надходженням численних заяв щодо подорожчання ліків.
Проте, як зауважують експерти, сподіватися на зниження цін на ліки не варто. «Якщо впаде курс долара і економіка дещо стабілізується, ціни на життєво необхідні препарати дещо зменшаться. А ось вартість інших препаратів залишиться на тому ж рівні. До категорії «інші» відноситься понад 50% усієї фармпродукції», – наголошує президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк.
Збільшити фінансування вдвічі та розглянути програми відшкодування вартості ліків замість програми затягування пасків пропонують чиновникам експерти. І апелюють до досвіду Європи – там держава компенсує вартість медпрепаратів до 90%, тож і ціни контролюють жорстко. З огляду на ситуацію, що склалася на фармаринку України, міністр охорони здоров’я Олег Мусій запевняє, що влітку відомство встановить максимальний рівень націнки: на оптову закупівлю – не більше 10%, уроздріб – 25%. Для цього МОЗ укладатиме довгострокові контракти з виробниками через держзакупівлі та вестиме переговори про відкриття заводів закордонних фармвиробників в Україні. Планують чиновники втілити в життя ідею референтного ціноутворення. Це дозволить збити ціни на імпортні препарати на 30–40%. За постановою Кабміну, у МОЗ до 1 липня повинні порівняти ціни в Україні й трьох країнах ЄС – Польщі, Словаччини та Чехії. Якщо в ЄС вони нижчі, українські аптеки повинні будуть знизити вартість препаратів до їх рівня. Такий підхід свого часу пропонували і регіонали, а минулого літа в Раді створили комісію, яка порівняла ціни на ліки в Україні з їх аналогами в ЄС і СНД.
За словами експертів, сьогодні Кабмін може прийняти постанову щодо запровадження референтних цін. Водночас фахівці переконані, що навіть за таких умов не вдасться швидко знизити вартість фармпрепаратів і виробів медичного призначення, адже в країні немає механізму контролю за цінами.
Щодо короткострокового прогнозу, то спеціалісти впевнені, що вартість медикаментів і далі зростатиме. Інша справа, що темпи приросту значно зменшаться, тому що курс іноземних валют дещо знизився. Але очевидно: поки не стабілізується ситуація в економіці та не укріпиться курс гривні, ціни не впадуть
Антоніна Лівандовська

Ответить

Вернуться в «Цены на лекарства»