Пілотний проект: у 2014 р. регіони використали 44,88 млн грн.

Ответить
News
Сообщения: 2113
Зарегистрирован: 10 июн 2014 20:49

Пілотний проект: у 2014 р. регіони використали 44,88 млн грн.

Сообщение News » 14 окт 2014 19:39

Пілотний проект: у 2014 р. регіони використали 44,88 млн грн.

30 вересня у МОЗ України відбувся брифінг Василя Нетяженка, головного позаштатного спеціаліста МОЗ України зі спеціальності «Терапія», професора, члена-кореспондента Національної академії медичних наук України, заслуженого діяча науки і техніки України, присвячений стану реалізації пілотного проекту з державного регулювання цін на лікарські засоби для хворих на гіпертонію в 2014 г. (далі — Пілотний проект).
Розпочинаючи брифінг, Василь Нетяженко нагадав, що 11 червня 2014 р. Урядом було прийнято постанову № 183, якою внесено зміни до Порядку та умов надання субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на часткове відшкодування вартості лікарських засобів для осіб з гіпертонічною хворобою. Таким чином, фактично в поточному році Пілотний проект реалізується тільки останні 3 міс, проте за цей короткий період ним охоплено вже 2,5 млн пацієнтів із гіпертонічною хворобою, тоді як за увесь 2013 р. їх кількість становила близько 8,5 млн із 12 млн зареєстрованих в Україні пацієнтів із артеріальною гіпертензією. Очікується, що до кінця року в Пілотному проекті візьмуть участь 6 млн українців. На жаль, через перерву у реалізації Пілотного проекту невідомо, скільки осіб, що розпочали лікування минулого року, продовжили його нині.
Загалом держава виділила більше 130 млн грн. для відшкодування вартості антигіпертензивних препаратів. Станом на 15 вересня 2014 р. в регіони надійшло близько 71 млн грн. та використано 44,88 млн грн. (63,37%). Минулого року на реалізацію Пілотного проекту з державного бюджету було виділено 191,636 млн грн., із них станом на 31.12.2013 р. використано 164,643 млн грн. (85,91%). Починаючи з 01.01.2014 р. часткове відшкодування вартості лікарських засобів здійснено по більше ніж 55% виписаних рецептів.
Результати 2013 р. свідчать, що 44,4% хворих приймали антигіпертензивні препарати більше 3 міс. В. Нетяженко підкреслив, що до впровадження Пілотного проекту лікування отримували лише близько 15% хворих на артеріальну гіпертензію українців. Також на 16–18% зменшилася кількість викликів швидкої медичної допомоги з приводу гіпертонічних кризів та на 6,4% — кількість інсультів серед пацієнтів, які отримували антигіпертензивне лікування.
За словами доповідача, основна мета Пілотного проекту — збільшити частку хворих, які будуть отримувати антигіпертензивні лікарські засоби із запропонованого переліку, а отже — звертатися до лікаря та регулярно обстежуватися.
На думку фахівця, рушійною силою для реалізації цієї мети є широка роз’яснювальна робота, в першу чергу на рівнях лікар-пацієнт, лікувальний заклад — аптечний заклад. Зокрема, на сайті МОЗ України розроблено та оприлюднено пам’ятки для лікаря, пацієнта, працівника аптечної мережі, де для кожного суб’єкта розписаний детальний маршрут пацієнта в межах реалізації Пілотного проекту. Як зазначив В. Нетяженко, до цієї роботи, окрім МОЗ України, необхідно долучати студентів вищих медичних навчальних закладів, громадськість та ЗМІ.
Основними перспективами, на які орієнтується реалізація Пілотного проекту у 2014 р., є:
зниження рівня смертності від серцево-судинних захворювань у працездатному віці (віком 20–65 років) на 10–20%;
зменшення кількості інсультів не менше ніж на 20%;
зменшення кількості викликів швидкої через гіпертонічний криз на 20–25%;
створення регіональних центрів з надання допомоги хворим з інсультами та інфарктом міокарда.
Професор підкреслив, що за допомогою первинної профілактики (модифікація способу життя, дієта зі зниженим споживанням солі, дозована фізична активність, відмова від шкідливих звичок) можна зменшити кількість ускладнень від гіпертонічної хвороби на 30%, а у разі поєднання первинної профілактики з медикаментозною терапією — ще на 28%.
Варто відзначити, що кількість аптечних закладів, що беруть участь у Пілотному проекті, значно скоротилася. Якщо в 2013 р. їх було понад 12 тис., то на сьогодні — 7872. За словами головного позаштатного спеціаліста МОЗ України зі спеціальності «Терапія», це пов’язано головним чином із небажанням аптек брати участь у подальшій реалізації проекту. Змусити їх це робити держава не може, тому залишається один шлях — проведення роз’яснювальної роботи органами місцевого самоврядування серед керівників лікувально-профілактичних та аптечних закладів. На думку В. Нетяженка, при кожному лікувально-профілактичному закладі повинна бути мінімум одна аптека, яка бере участь в Пілотному проекті.
Він нагадав, що відповідно до постанови КМУ від 12.06.2013 р. № 554 антигіпертензивні препарати поділено на 3 групи залежно від їх вартості з урахуванням граничних постачальницько-збутових та торговельних (роздрібних) надбавок:
І група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню (90%);
ІІ група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких підлягає частковому відшкодуванню (менше 90%);
ІІІ група — лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, вартість яких не підлягає відшкодуванню.
Пілотний проект триватиме до 31 грудня 2014 р. З наступного року, за словами В. Нетяженка, МОЗ України планується впровадження повноцінної програми реімбурсації на антигіпертензивні препарати, при цьому розглядається можливість її запровадження й на інші групи антигіпертензивних препаратів. Крім того, буде впроваджено відшкодування вартості інсулінів, а також, можливо, препаратів для нормалізації рівня холестерину в крові, антитромбоцитарних лікарських засобів. Проте сьогодні все залежить від фінансових можливостей держави. Доповідач висловив припущення, що, можливо, мова буде йти не про 90% відшкодування вартості, а дещо менше.
Також під час брифінгу було піднято питання можливості переселенців отримати рецепти на препарати, що беруть участь у Пілотному проекті. Як зазначив В. Нетяженко, особи, які переселилися із тимчасово окупованих територій в інші регіони України, можуть і мають право звернутися для отримання рецептів на відшкодування вартості лікарських засобів або продовження дії вже існуючих рецептів до будь-якого лікувального закладу за місцем свого тимчасового проживання. При цьому доповідач зауважив, що Донецька обл., незважаючи на складні обставини, станом на 15.09.2014 р. використала 30% коштів, виділених для регіону в рамках реалізації Пілотного проекту.
Найближчим часом на сторінках нашого видання буде проаналізовано динаміку споживання препаратів, що беруть участь у Пілотному проекті за 9 міс 2014 р.
Ганна Барміна

Ответить

Вернуться в «Цены на лекарства»