Пацієнти з орфанними захворюваннями: право на повноцінне життя

Ответить
News
Сообщения: 2113
Зарегистрирован: 10 июн 2014 20:49

Пацієнти з орфанними захворюваннями: право на повноцінне життя

Сообщение News » 10 июл 2014 22:00

Пацієнти з орфанними захворюваннями: право на повноцінне життя

15 квітня 2014 р. Верховною Радою України ухвалено Закон України № 1213-VII «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо забезпечення профілактики та лікування рідкісних (орфанних) захворювань» (далі — закон). Документ вводиться в дію з 1 січня 2015 р. До того часу МОЗ України має визначити та затвердити перелік орфанних захворювань та офіційно опублікувати його; забезпечити створення та ведення державного реєстру громадян з цими захворюваннями у порядку, встановленому Урядом; визначити заходи, необхідні для забезпечення профілактики вказаних захворювань, і порядок надання медичної допомоги в таких випадках.
8 липня 2014 р. у МОЗ України відбувся круглий стіл «Проблеми та перспективи створення системи забезпечення орфанних хворих в Україні», в якому взяли участь Олег Мусій, міністр охорони здоров’я, Володимир Дудка, народний депутат України, член депутатської групи «Суверенна європейська Україна», голова підкомітету з питань законодавчого забезпечення запровадження обов’язкового медичного страхування Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я, а також представники громадських організацій та профільного міністерства.
Як зазначив Олег Мусій, правильне лікування та харчування дозволяють пацієнтам із орфанними захворюваннями жити повноцінним життям. Відповідно до Загальнодержавної програми «Національний план дій щодо реалізації Конвенції ООН про права дитини» на період до 2016 р. держава фінансує заходи, спрямовані на профілактику та лікування дітей віком до 18 років з мукополісахаридозом, гемофілією, фенілкетонурією, хворобою Гоше, гіпотиреозом, муковісцидозом, первинним (вродженим) імунодефіцитом, гіпофізарним нанізмом, адреногенітальним синдромом. Обсяги фінансування зростають із року в рік. У 2014 р. заплановано близько 200 млн грн., проте це лише 50% від потреби. Прийняття закону стало новою віхою в наданні допомоги таким пацієнтам. Міністр висловив подяку народним депутатам, які виступили його ініціаторами, зокрема В. Дудці.
У законі, як зазначив О. Мусій, дано визначення рідкісного (орфанного) захворювання — це захворювання, яке загрожує життю людини або хронічно прогресує, призводить до скорочення тривалості життя громадянина або до його інвалідності, поширеність якого серед населення становить не менше ніж 1:2000. Воно цілком відповідає європейським нормам. На сьогодні в світі ідентифіковано близько 8 тис. рідкісних хвороб, з них увійшло до Міжнародної класифікації хвороб 10-го перегляду близько 250. В Україні, на жаль, сьогодні не існує чітко визначеного переліку таких нозологій.
На днях на офіційному сайті профільного міністерства розміщено проект наказу МОЗ, яким пропонується затвердити перелік рідкісних (орфанних) захворювань, що призводять до скорочення тривалості життя хворих або до їх інвалідизації та мають визнані методи лікування. У запропонованому МОЗ початковому переліку міститься 23 захворювання, проте міністр запропонував пацієнтським організаціям долучитися до його обговорення. За необхідності перелік буде обов’язково розширено.
На підставі сформованого переліку та реєстру хворих МОЗ України у вересні підготує бюджетний запит для виділення коштів у Державному бюджеті на 2015 р. для лікування пацієнтів з орфанними захворюваннями.
Жодна держава не фінансує потреби таких хворих на 100%, до цього процесу долучаються благодійні фонди, громадські організації, страхові компанії, виробники ліків. На думку О. Мусія, враховуючи економічну ситуацію в Україні, наша держава також повинна піти цим шляхом.
Володимир Дудка підкреслив: оскільки лікування хворих за державні кошти здійснювалося лише до 18-річного віку, та й те лише на 9 орфанних нозологій, після досягнення повноліття пацієнти фактично були приречені на інвалідність та смерть через відсутність будь-якого забезпечення ліками з боку держави. Завдяки прийнятому закону держава зобов’язується забезпечувати заходи з профілактики рідкісних (орфанних) захворювань та організацію надання таким громадянам відповідної медичної допомоги пожиттєво.
Окрім колег — народних депутатів, які підтримали рух законопроекту в Парламенті, В. Дудка відзначив важливу роль у його прийнятті громадських організацій, що захищають інтереси пацієнтів із орфанними хворобами. Сьогодні м’яч на полі МОЗ України, яке має своєчасно напрацювати підзаконні акти. Народний депутат також вніс зауваження до оприлюдненого проекту наказу МОЗ, зокрема він підкреслив необхідність вилучення з назви переліку слова «мають визнані методи лікування», оскільки це звужує визначення орфанних захворювань порівняно з законом.
З боку вищого органу законодавчої влади України за останній рік сформовано чітке розуміння, що забезпечення лікування орфанних хворих — це одна з важливих задач, яка потребує вирішення. Парламент підтримає будь-які ініціативи у цій сфері. Так, розроблено законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про лікарські засоби» щодо удосконалення порядку забезпечення населення лікарськими засобами, призначеними для лікування соціально небезпечних та тяжких хвороб» (№ 3818), яким пропонується визнавати в Україні висновки регуляторних органів США та ЄС щодо сучасних і ефективних препаратів для лікування орфанних, онкологічних та соціально небезпечних захворювань (ВІЛ/СНІД, туберкульоз, вірусні гепатити). Це дозволить скоротити процедуру реєстрації до 7 діб. Також пропонується доповнити перелік незареєстрованих ліків, що можуть ввозитися на митну територію України, препаратами для лікування рідкісних (орфанних) захворювань в установленому порядку, якщо вони допущені до застосування на території США або ЄС, незалежно від того, чи зареєстровані вони компетентними органами зазначених країн.
Цей законопроект прийнято за основу3 червня 2014 р. За прогнозами В. Дудки, він буде розглянутий в другому читанні 22–23 липня. Що стосується джерел фінансування заходів з профілактики та лікування орфанних захворювань, то В. Дудка нагадав про свою пропозицію, оформлену також у законопроект № 4623, спрямувати частину надходжень від податку на додану вартість на операції з постачання ліків та виробів медичного призначення на заходи з профілактики та лікування рідкісних захворювань, відшкодування вартості амбулаторного застосування лікарських засобів, тобто програму реімбурсації, а також на діяльність, пов’язану з трансплантацією кісткового мозку.
Тетяна Кулеша, голова ГО «Громадська спілка «Орфанні захворювання», наголосила, що сьогодні в державі відбувається переломний момент — українські діти з орфанними захворюваннями отримали надію на повноцінне доросле життя. Досі держава вкладала значні кошти в лікування дітей віком до 18 років, проте, розпочинаючи доросле життя, вони все одно були приречені на смерть через припинення лікування. Вона висловила розуміння, що фінансування не буде на всі 100%, проте громадські організації готові шукати додаткові джерела.
Т. Кулеша запропонувала МОЗ України запросити європейських спеціалістів, які зможуть проконсультувати фахівців Міністерства щодо імплементації норм закону, зокрема з приводу створення реєстру хворих, розробки та впровадження протоколів лікування. Необхідно підготувати документи, які вже з самого початку будуть відповідати європейському законодавству. Зі свого боку ГО «Громадська спілка «Орфанні захворювання» готова співпрацювати з МОЗ України та активно відстоювати свої інтереси.
Підбиваючи підсумки, О. Мусій зазначив, що Міністерство йде шляхом адаптації українського законодавства у сфері охорони здоров’я, у тому числі і в фармації, із законодавством ЄС. Так, запроваджено посаду заступника міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції. На сьогодні вже подано 13 кандидатур, конкурс буде проведено найближчими днями.
Ганна Барміна

Ответить

Вернуться в «Государственное регулирование»