Створення аптечної палати в Україні — шлях до європейських стандартів

Ответить
News
Сообщения: 2113
Зарегистрирован: 10 июн 2014 20:49

Створення аптечної палати в Україні — шлях до європейських стандартів

Сообщение News » 30 окт 2014 19:14

Створення аптечної палати в Україні — шлях до європейських стандартів

У «Щотижневику АПТЕКА» № 40 (961) від 13 жовтня 2014 р. ми розповідали нашим читачам про досвід Польщі у регулюванні фармацевтичного ринку. Зазначимо, що в європейських країнах професії, пов’язані із задоволенням потреб людини та використанням інформації про її особисте життя, належать до так званих професій публічної довіри. Серед інших до таких відносять професії лікаря, фармацевта, адвоката, нотаріуса тощо. Суспільство має бути впевненим, що особиста інформація використовуватиметься фахівцем лише на благо людини із дотриманням етичних норм. Очевидно, що за допомогою кримінального або адміністративного права неможливо врегулювати питання, які торкаються професійної освіти таких спеціалістів, дотримання ними етичних норм, захисту їх прав та інше. Тому в розвинених країнах на законодавчому рівні передбачена діяльність саморегульованих професійних організацій, які опікуються цими питаннями. У Польщі такі функції виконує Аптечна палата. Україна має тісні ментальні та історичні зв’язки із цією країною, і її досвід буде корисним для українських фахівців.
Ідея створення аптечної палати в Україні обговорюється фахівцями протягом декількох років. Але до останнього часу суттєвих кроків у цьому напрямку не робилося. У зв’язку з тим, що Україна чітко проголосила курс на євроінтеграцію, питання щодо створення цивілізованих суспільних відносин набуло неабиякої актуальності. У першу чергу, це стосується соціально-важливих сфер життя, зокрема й фармацевтичної допомоги населенню. З одного боку, мова йде про захист прав споживачів, з іншого — про створення ефективних механізмів захисту прав та інтересів фармацевтичних працівників. Для реалізації цих функцій професійні громадські організації пропонують створити в Україні аптечну палату, взявши до уваги досвід Польщі.
Нагадаємо, що питання щодо створення аптечної палати в Україні обговорювалося під час конференції Всеукраїнської громадської організації «Аптечна професійна асоціація України» (далі — АПАУ), яка відбулася 4 вересня 2014 р. Під час заходу Михайло Пасічник, голова Державної служби України з лікарських засобів (далі — Держлікслужба) висловив переконання, що окремі функції, наприклад у сфері атестації фармацевтичних працівників, мають виконувати професійні громадські організації. Він також повідомив, що Держлікслужба України отримала доручення від МОЗ України розробити законопроект щодо професійного самоврядування провізорів і фармацевтів, який має відповідати європейському законодавству. Ініціатором розробки такого законопроекту виступило Об’єднання роботодавців медичної і мікробіологічної промисловості України (далі — ООРММПУ), яке 6 червня 2014 р. направило лист на адресу Олександра Сича, віце-прем’єр-міністра України, щодо необхідності впровадження в Україні міжнародного досвіду самоврядування провізорів і фармацевтів, створення умов для розвитку такої системи, а також з проханням підтримати ініціативу щодо створення вітчизняної саморегульованої організації — аптечної палати України. Крім того, у зверненні прозвучало прохання доручити МОЗ України вивчити закон Республіки Польща «Про аптечні палати», розглянути можливість застосування європейського досвіду в даній сфері і підготовки відповідного законопроекту із залученням представників ООРММПУ. Також за ініціативою ООРММПУ до нормотворчої роботи запрошено фахівців Полтавського юридичного інституту Юридичної академії України ім. Ярослава Мудрого.
Послідовно дотримуючись наміченого курсу, ООРММПУ за підтримки АПАУ організувало візит української делегації у Польщу, в рамках якого відбувся практик-семінар «ФАРМА-МІСІЯ Польща–2014». Під час заходу українські фахівці ознайомилися із регулюванням фармацевтичного ринку та діяльністю Аптечної палати Польщі.
Наступним кроком у цьому напрямку намічено розробку нормативної бази для діяльності аптечної палати в Україні. З метою обговорення основних напрямків подальшої роботи 14 жовтня поточного року за ініціативою ООРММПУ відбулася перша установча нарада робочої групи зі створення аптечної палати України. У засідання взяли участь Валерій Печаєв, президент ООРММПУ; Олег Клімов, президент Асоціації «Міжнародний екологічний союз», академік Української технологічної академії; Михайло Півнюк, директор ДВТП «Волиньфармпостач»; Тетяна Печаєва, генеральний директор компанії «Лекхім»; Ігор Крячок, директор компанії «МОРІОН»; Людмила Горюнова, голова правління Київської обласної асоціації аптечних працівників; Володимир Кандиба, генеральний директор ТОВ «Лекфарм»; Олександр Новіков, директор ТОВ «Фармако»; Таїсія Каменська, заступник директора ТОВ «Техноком-3» та інші.
Відкриваючи нараду Валерій Печаєв повідомив, що до складу ООРММПУ входять переважно підприємства — виробники лікарських засобів. Щодо аптечних підприємств, то вони обмежено представлені у об’єднанні. Тому ООРММПУ активно відстоювало інтереси промисловців, а питанням діяльності аптечної мережі дотепер приділялося недостатньо уваги. За таких умов регуляторні органи без участі операторів ринку встановлювали правила гри у роздрібному сегменті. І якщо надалі аптечні підприємства не братимуть участі у формуванні регуляторної політики, імплементація європейських вимог до діяльності аптечних закладів все одно відбудеться, але за ініціативою регуляторів. Роздрібній ланці фармацевтичного ринку залишиться сприйняти це як факт. На переконання В. Печаєва, так не повинно бути. Аптечні підприємства мають взяти на себе ініціативу й обрати ефективний шлях до впровадження європейських стандартів у сфері захисту прав фармацевтичних працівників, їх освіти та етичної поведінки.
Створення в Україні аптечної палати на кшталт польської дозволить не лише врегулювати питання, пов’язані з професійною підготовкою аптечних працівників та захистом їх прав, а й сприятиме формуванню позитивного іміджу фармацевтичного працівника у суспільстві, а це на сьогодні — одна з найболючіших проблем.
«Нині Україна позиціонується у світі як європейська країна. Ми стаємо більш відкритими для партнерських відносин, і цивілізований світ очікує він нас ефективних реформ», — наголосив В. Печаєв.
Михайло Півнюк, який у складі української делегації відвідав Польщу, розповів про основні функції польської Аптечної палати та засади її діяльності. Зокрема, він повідомив, що Аптечна палата — орган фармацевтичного самоврядування, який представляє професійні, соціальні й економічні інтереси польських фармацевтів. Це незалежна організація, яка складається з Головної аптечної палати і 22 регіональних палат. Всі вони є самостійними юридичними особами. Членство в Аптечної палаті є обов’язковим для всіх фармацевтів, які виконують професійні обов’язки.
Аптечна палата Польщі опікується професійною освітою фармацевтів, веде реєстр фармацевтичних працівників, приймає рішення, що стосуються питань їх професійної відповідальності, представляє їх інтереси та інтереси власників аптечних підприємств, погоджує проекти нормативно-правових актів, що стосуються аптечної діяльності, та здійснює інші корисні для роздрібної ланки функції. Важливо, що фармацевти можуть звертатися в Аптечну палату з будь-якого питання, пов’язаного з їх професійною діяльністю, в тому числі за правовим захистом та іншими видами допомоги.
Звичайно, слід врахувати, що українські підходи до регулювання фармацевтичного ринку мають відмінності від європейських. З огляду на засади регуляторної політики, які діють у Польщі, необхідно звернути увагу на те, що регіональна влада у європейських країнах наділена більшими повноваженнями, ніж в Україні, та менше залежить від центрального апарату. Наприклад, у Польщі дозволи на відкриття аптечних закладів та оптових складів видаються воєводськими інспекторами, при цьому воєводські інспекції входять до складу регіональних адміністрацій. У той же час, нині в Україні вже існує розуміння щодо необхідності надання регіональним адміністраціям більше автономії та повноважень. І відповідні трансформації регуляторної політики в нашій країні неминучі. Тому робота зі створення в Україні самоврядної організації, яка матиме потужні регіональні підрозділи, наразі вчасна та корисна.
Ігор Крячок звернув увагу на те, що діяльність Аптечної палати Польщі регулюється на рівні відповідного закону. В Україні вже робилися спроби втілити ідею щодо створення самоврядної організації, зокрема, лікарів. Лікарська спільнота протягом щонайменше 10 років обговорює це питання. Але жоден із законопроектів, які розроблялися у цьому напрямку, не був навіть винесений на розгляд у парламенті внаслідок недосконалості та невідповідності іншим нормативно-правовим актам. Тому до роботи над створенням законодавчої бази для заснування та діяльності в Україні самоврядної організації, що представлятиме інтереси фармацевтичних працівників, слід поставитися дуже серйозно. «Не всі аспекти діяльності фахівців, що задіяні у професіях, пов’язаних із задоволенням особистих потреб людини, можна врегулювати на рівні розпоряджень, наказів та постанов органів влади. Питання етичної поведінки, професійної освіти, захисту прав фахівців мають вирішуватися у колі фахової спільноти», — підкреслив доповідач.
Олег Клімов зазначив, що робота зі створення аптечної палати в Україні має бути максимально прозорою та відкритою для широкого кола фахівців, особливо для аптечних працівників. Необхідно доносити до них якомога більше інформації про діяльність самоврядних організацій у цивілізованих країнах, адже мова йде про корисні перетворення, які передбачені інтеграцією України в розвинені ринки. Фармацевтичні працівники мають чітко розуміти, які переваги нестиме у собі членство в аптечній палаті, та доцільність вступу до її лав. На думку О. Клімова, одним з пріоритетних напрямків роботи щодо заснування аптечної палати в Україні є створення і ведення реєстру фармацевтичних працівників. Не менш важливим завданням робочої групи є розробка статуту цієї організації.
За результатами наради учасники вирішили підтримати ідею щодо необхідності створення в Україні самоврядної організації аптечних працівників. О. Клімова було обрано головою робочої групи зі створення Аптечної палати України. Наразі на рівні цієї робочої групи за участю провідних фахівців у сфері права відбувається вивчення законодавства України, що регулює аптечну діяльність. Тобто, перший крок на шляху до втілення європейських стандартів аптечної діяльності в Україні зроблено. Наше видання уважно слідкуватиме за діяльністю робочої групи та інформуватиме читачів.
Олена Приходько

Ответить

Вернуться в «Государственное регулирование»