МОЗ України обговорили можливості застосовування санкцій до Російської Федерації у фармацевтичній сфері

Ответить
News
Сообщения: 2113
Зарегистрирован: 10 июн 2014 20:49

МОЗ України обговорили можливості застосовування санкцій до Російської Федерації у фармацевтичній сфері

Сообщение News » 11 окт 2014 22:40

МОЗ України обговорили можливості застосовування санкцій до Російської Федерації у фармацевтичній сфері

У МОЗ України відбувся круглий стіл на тему: «Санкції проти Російської Федерації: виклики чи перспективи для українського фармацевтичного ринку?»
Захід відбувся за участі заступника Міністра охорони здоров'я України Наталі Лісневської, представників Громадської Ради при МОЗ України, Державної служби України з лікарських засобів, Державного експертного центру МОЗ України, Асоціації виробників інноваційних ліків «АПРАД» та головних позаштатних фахівців МОЗ України.
Присутні обговорили можливості застосовування санкцій щодо виробників лікарських засобів Російської Федерації, наповнення національного ринку лікарськими засобами і критичним імпортом з РФ, а також перспективи розвитку українських фармацевтичних виробників та дистриб’юторів.
Заступник Міністра охорони здоров'я України Наталя Лісневська нагадала про розпорядження Кабміну від 11 вересня 2014 р. «Про пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів» та підкреслила, що Україна має бути готовою до викликів. «Ми повинні готуватися до того, що Росія буде запроваджувати торгівельні обмеження. Прем’єр-міністр України офіційно заявив, що як тільки Росія запровадить торгівельні обмеження до України, ми невідкладно запровадимо дзеркальні заходи. Сьогодні саме час, щоб обговорити це і почути поради від фахівців. Жодні зміни не повинні бути болісними для українців та національного ринку», - зазначила Наталя Лісневська.
Заступник Міністра додала, що експерти мають проаналізувати питання присутності на національному фармацевтичному ринку компаній із російським капіталом, адже МОЗ України не має права контролю за діяльністю суб’єктів господарювання.
Директор Державного експертного центру МОЗ України Олена Нагорна повідомила, що відповідно до Державного реєстру лікарських засобів в Україні зареєстровано 306 лікарських засобів виробництва РФ, що становить 2,43 % від загальної кількості лікарських засобів, дозволених до медичного застосування в Україні. Найбільша їх кількість припадає на фармакотерапевтичні групи «Антинеопластичні та імуномодулюючі засоби» (8 % від загальної кількості лікарських засобів), «Засоби, що діють на нервову систему» (2,7 %) та «Антибактеріальні засоби для системного застосування» (1,9 %).
Олена Нагорна наголосила, що більшість лікарських засобів виробництва РФ мають аналоги за складом діючих речовин та показаннями для медичного застосування у вітчизняних та іноземних виробників. Лише 32 лікарських засоби не мають актуальних замінників.
Головний позаштатний інфекціоніст МОЗ України Ольга Голубовська висловила думку, що перегляд реєстру лікарських засобів буде корисними для пацієнтів та держави. Адже багато російських лікарських засобів, яким немає аналогів в Україні, не мають доказової бази та не впливають на перебіг інфекційних хвороб, проте широко представлені на ринку.
Заступник начальника інформаційно-аналітичного управління Державної служби України з лікарських засобів Микола Холоденко зазначив, що асортимент ліків на ринку – це відгук на потреби медицини та запит лікарів, на які реагують фармацевтичні компанії. В умовах гострого попиту на професійну медичну допомогу в українському суспільстві національні виробники мають потенціал до розвитку.
Щодо перспектив розвитку національних фармацевтичних дистриб’юторів в Україні, були озвучені пропозиції підтримати їх місце на ринку. Щодо витіснення дистриб’юторських фармацевтичних компаній з російським капіталом, наприклад, таких як ТОВ «Вента», учасниками круглого столу було запропоновано створення в Україні логістичних центрів, у яких мережеві аптеки матимуть змогу закуповувати ліки безпосередньо від виробника, що має значно здешевити лікарські засоби для громадян.
За результатами обговорення, учасники круглого столу вирішили створити експертну групу для проведення більш глибокого аналізу ситуації, адаптації нормативної бази до світових вимог та розробки ґрунтовних пропозицій для Кабінету Міністрів України.

News
Сообщения: 2113
Зарегистрирован: 10 июн 2014 20:49

Re: МОЗ України обговорили можливості застосовування санкцій до Російської Федерації у фармацевтичній сфері

Сообщение News » 11 окт 2014 23:21

Санкції проти Росії: вплив на український фармринок
22 вересня 2014 р. у МОЗ України відбувся круглий стіл «Санкції проти Російської Федерації: виклики чи перспективи для українського фармацевтичного ринку?» за участю Наталі Лісневської, заступника міністра охорони здоров’я України, представників Державного експертного центру МОЗ України (ДЕЦ), Державної служби України з лікарських засобів, Громадської Ради при МОЗ України, головних позаштатних фахівців МОЗ України, профільних асоціацій, пацієнтських організацій.
Під час круглого столу обговорено можливості застосовування санкцій щодо виробників лікарських засобів з Російської Федерації, їх впливу на пацієнтів, а також перспективи розвитку українських фармацевтичних виробників та дистриб’юторів.
Розпочинаючи захід, Наталя Лісневська нагадала, що 11 вересня 2014 р. Урядом прийнято розпорядження «Про пропозиції щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів» у зв’язку з агресією Російської Федерації проти України у військовій, економічній, енергетичній та інформаційній сфері, окупацією частини території України.
Заступник міністра охорони здоров’я України підкреслила, що наша країна має бути готовою до викликів у торговельних відносинах із Росією. Очевидно, що незабаром будуть запроваджені торговельні обмеження для України. Прем’єр-міністр України офіційно заявив, що як тільки Росія запровадить такі торговельні обмеження, невідкладно будуть запроваджені дзеркальні заходи з боку нашої країни. Проте вони не повинні негативно позначитися на пересічних громадянах. Сьогодні саме час обговорити це питання в контексті галузі охорони здоров’я та почути поради від фахівців, адже на фармацевтичному ринку України присутні російські компанії.
Н. Лісневська підкреслила, що експерти повинні терміново проаналізувати питання присутності на національному фармацевтичному ринку компаній із російським капіталом та визначити, як саме вплине застосування санкцій на ринок. На жаль, МОЗ України сьогодні не має права контролю за діяльністю суб’єктів господарювання і не має офіційних підтверджень, хто є власником тієї чи іншої компанії, проте за потреби такий запит може бути направлено до компетентних органів.
Олена Нагорна, генеральний директор ДЕЦ, повідомила, що відповідно до Державного реєстру лікарських засобів в Україні зареєстровано 306 лікарських засобів виробництва Російської Федерації (245 — готові лікарські засоби та 61 субстанція), що становить 2,43% загальної кількості лікарських засобів, дозволених до медичного застосування в Україні. Найбільша їх кількість припадає на фармакотерапевтичну групу «Антинеопластичні та імуномодулюючі засоби» — 55 препаратів, «Засоби, що впливають на травну систему» — 21, «Засоби, що впливають на серцево-судинну систему» — 28 і т.д. О. Нагорна зазначила, що більшість цих лікарських засобів мають аналоги вітчизняного та зарубіжного виробництва. Лише 32 міжнародні непатентовані і загальноприйняті назви не мають аналогів в Україні. І саме цим препаратам слід приділити увагу та виважений підхід, звернувшись до головних позаштатних спеціалістів та експертів, які б визначили, наскільки критичним стане зникнення їх з ринку для пацієнтів.
Ольга Голубовська, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Інфекційні хвороби», висловила свою думку щодо тих російських препаратів, які застосовуються для лікування інфекційних захворювань. Зокрема, вона підкреслила: прийняття санкцій щодо деяких лікарських засобів матиме тільки позитивний ефект, оскільки ці препарати не мають належної доказової бази та не впливають на перебіг інфекційного процесу. Зокрема, це імуномодулятори. Що стосується антибактеріальних засобів, то всі вони мають аналоги українського виробництва.
Федір Лапій, головний спеціаліст з дитячої імунології Департаменту охорони здоров’я Київської міської держадміністрації, також підтримав позицію попереднього доповідача щодо застосування імуномодуляторів. Проте потребує обережного підходу питання заборони ряду російських вакцин, зокрема БЦЖ, вакцини для профілактики кашлюка, дифтерії та правця з цільноклітинним кашлюковим компонентом (АКДП); анатоксину дифтерійно-правцевого очищеного адсорбованого рідкого (АДП); анатоксину дифтерійно-правцевого очищеного адсорбованого зі зменшеним вмістом антигенів, рідкий (АДП-м), анатоксину правцевого (АП). Ці імунобіологічні препарати завжди були дешевими та доступними для населення, проте сьогодні через проблеми з перереєстрацією в Україні їх не можуть використовувати. Невідомо, коли на ринку з’являться їх аналоги.
На думку Віктора Сердюка, президента Всеукраїнської ради із захисту прав та безпеки пацієнтів, від переважної більшості російських препаратів та виробів медичного призначення можна відмовитися, і пацієнти не відчують їх зникнення з ринку. Окрему увагу було приділено протигангренозній сироватці, яка виробляється в Російській Федерації та, за словами доповідача, давно не використовується в розвинених країнах.
О. Нагорна звернулася до лікарів, провізорів, фармацевтів, пацієнтів у разі відсутності ефективності препарату чи у разі розвитку побічних реакцій відзвітувати про це МОЗ України. Відповідні форми містяться на сайті профільного міністерства. Якщо Департамент фармаконагляду ДЕЦ буде отримувати значну кількість повідомлень про відсутність ефективності — це може стати приводом для призупинення чи анулювання дії реєстраційного посвідчення.
Микола Холоденко, заступник начальника інформаційно-аналітичного управління Державної служби України з лікарських засобів, зазначив, що асортимент ліків на ринку — це відгук на потреби медицини та лікарів, на який реагують фармацевтичні компанії. Він нагадав, що схожий досвід Україна вже пережила півтора року тому, коли була затверджена законодавча норма, відповідно до якої на територію країни можуть ввозитися лише препарати, вироблені виключно в умовах належної виробничої практики (Good Manufacturing Practice — GMP). Після запровадження такої вимоги деякі лікарські засоби пішли з ринку, проте споживачі це практично не відчули, оскільки їх місце швидко зайняли інші препарати, які виробляються за належних умов. М. Холоденко підкреслив великий потенціал для розвитку національних виробників, які в останні роки модернізували свої дільниці відповідно до стандартів GMP.
Також під час круглого столу розглядалося питання дистриб’юторів з російським капіталом, що працюють в Україні. На сьогодні склалася напружена ситуація із забезпеченням аптек, оскільки з ринку пішов один із найбільших оптових постачальників, яка може ще більше погіршитися у разі введення санкцій стосовно компаній-дистриб’юторів з російським капіталом. Можливим рішенням в даному випадку може стати включення до нормативних актів положення про відповідальне зберігання. Це дозволить перевозити лікарські засоби не лише дистриб’юторам, а й логістичним компаніям.
За результатами обговорення учасники круглого столу вирішили ініціювати створення експертної групи за участю позаштатних фахівців для проведення глибокого аналізу ситуації з російськими препаратами на фармацевтичному ринку України та розробки ґрунтовних пропозицій для Кабінету Міністрів України.
Ганна Барміна

Ответить

Вернуться в «Государственное регулирование»